Уважаеми родители,
Детска градина "Ханс Кр. Андерсен", съгласно Закона за предучилищно и училищно образование, съдейства за осигуряване на допълнителна подкрепа на личностно развитие на деца със специални образователни потребности.
Какво да разбираме по "специфични образователни потребности"?
Това са специфични нужди от допълнителна подкрепа, която след специализирана оценка, получават деца и ученици, срещащи затруднения в обучението и адаптацията поради някои особености и дефицити в тяхното развитие.
"Специални образователни потребности" на дете и ученик са образователните потребности, които може да възникнат при сензорни увреждания, физически увреждания, множество увреждания, интелектуални затруднения, езиково-говорни нарушения, специфични нарушения на способността за учене, разстройства от аутистичния спектър, емоционални и поведенчески разстройства. ал. 1 т. 34 от Допълнителните разпоредби на Закона за предучилищното и училищно образование.
Какво трябва да направите, ако детето ви има нужда допълнителна специализирана помощ.
Закона за предучилищното и училищното образование предвижда предоставяне на допълнителна подкрепа за деца със специални образователни подребности. За да бъде стартирана допълнителната подкрепа на Вашето дете, трябва да бъдат оценени индивидуалните му потребности. Оценката се извършва от Екипа за подкрепа на личностното развитие в учебното заведение, което детето посещава, след писмено заявление от Вас до детската градина. Ако се установи, че детето има нужда от допълнителна подкрепа, от учебното заведение ще ви бъдат предложени план за подкрепа, а при необходимост индивидуален учебен план и индивидуални учебни програми за обучението, за осъществяването на което детето ще бъде подпомогнато от ресурсен учител.
Според оценката на потребностите му екипът може да препоръча с него да работят и други специалисти (психолог, логопед, сензорен терапевт и др.). Периодично през учебната година педагогическите специалисти отчитат, как се развива детето и дали са нужни промени в плановете и програмите по които работи.
Ако детето среща затруднения, учебния материал се адапира към неговите възможности. Ако постига добри резултати, детето подължава да работи според държавния образователен стандарт за общообразователна подготовка както всички деца.
Ако родителят не е съгласен с оценката на Екипа за подкрепа на личностното развитие в детското заведение?
Може да подаде заявление до директора на Регионалния център за подкрепа на приобщаващото образование в град Бургас, с което да поискате повторна оценка на потребностите на детето. Оценката ще бъде направена от специалистите в Центъра и при различия с първата оценка, ще бъдат направени нужните промени в Плана за подкрепа.
Ако за детето Ви е констатирано, че има специални потребности в детската градина и по обективни причини желаете то да бъде отложено от постъпване в първи клас, трябва да подадете писмено заявление до директора на Регионалния център за подкрепа.
Към заявлението трябва да приложите следните документи:
- протокол от лекарска консултативна комисия;
- удостоверение за завължително предучилищно образование, с препоръки за включване на детето в допълнителна подкрепа за личностно развитие;
- други документи с информация за детето, включително от изследвания и консултации.
Регионалният екип в Центъра взема решение до 30 юни, като отлагането от постъпване в първи клас може да е само една година.
Ако желаете детето да е обучавано в специално училище (по смисъла на чл. 44 от Закона за училищно и предучилищно образование), трябва да подадете писмено заявление до директора на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование. След като бъде направена оценка на индивидуалните потребности на детето, регионалния екип за подкрепа на личностното развитие ще прецени дали желанието ви е основателно или не и ще изрази писмено становището си.
В ДГ "Ханс Кр. Андерсен" има и назначен логопед, ресурсен учител и психолог. Те осъществяват обща и допълнителна подкрепа на децата, чийто родители са заявили желание за това с подадено заявление до директора на детската градина.
Илияна Даева- Димитрова – логопед
Доверен логопед на Асоциация лицеви аномалии
Тя оказва помощ на децата с езиково-говорни нарушения. Заниманията се провеждат един път седмично съобразени с дневната организация в групите.
Логопедът осъществява диагностична, консултативна, корекционно-терапевтична и профилактична дейност във връзка с всички езикови и говорни нарушения.
Логопедът извършва оценка на детското речево развитие, на потенциала, специфичните нужди и ограниченията в общуването.
Провежда индивидуални консултации с деца, родители и учители.
Изготвя индивидуални терапевтични планове на деца със специални образователни потребности в сътрудничество с други специалисти - ресурсен учител, учители и родители.
Извършва превенция на езикови и говорни нарушения.
Извършва терапия на езикови и говорни нарушения на всички деца с комуникативни нарушения въз основа на оценката на техните индивидуални потребности.
Прилага програми за превенция и стратегии за подобряване на артикулацията и фонологичното осъзнаване.
Включва родителите в терапевтичния процес - провежда регулярно индивидуални срещи с родителите на децата с комуникативни нарушения , запознава ги с поставените терапевтични цели и дава обратна връзка след всяка проведена терапия.
Участва активно в процеса на приобщаване на всички деца в детската градина.
Навременната логопедична терапия е предпоставка за преодоляване или компенсиране на комуникативното нарушение или свеждането му до граници близки до нормата за дадена възраст, както и за осъществяване на превенция по отношение както на говорното развитие, така и на писмените умения.
Десислава Анастасова – ресурсен учител
Ролята на ресурсният учител е да развива потенциала на детето, като използва силните му страни. Помага за осъзнаване, приемане и подкрепа на индивидуалността на детето и на разнообразието от потребности чрез активиране и включване на ресурси, насочени към премахване на пречките пред ученето. Създаване на възможности за развитие и участие във всички аспекти на живота на общността. Адаптира учебното съдържание съобразно индивидуалните потребности на децата със специални образователни потребности. Осигурява помощни средства и технологии за пълноценно участие в образователния процес. Работи съвместно с учителите в групата при провеждането на педагогическа ситуация. Консултира учителите по отношение на изграждането на подкрепяща среда в детската градина. Осъществява дейности в стаята на групата с цел приемане и приобщаване на децата със специални образователни потребности.
Съгласно чл. 123 от Наредбата за приобщаващо образование, ресурсното подпомагане може да бъде преустановено с решение на екипа за подкрепа за личностно развитие след преглед на напредъка в развитието на детето и/или постигане на целите в плана за подкрепа, и след подадено заявление от родителя.
Златина Илиева – психолог
Функциите, които изпълнява психолога при работата си в детската градина са следните:
• Обследва и подпомага психичното здраве, социалното развитие и адаптация, емоционалното развитие и обучението на децата в детската градина, с цел развитие на индивидуалните им особености, интереси и способности.
• Наблюдава процеса на адаптация на децата в новата за тях социална среда, като идентифицира надарените деца, както и децата със специални образователни потребности, с дефицити в развитието и поведенчески проблеми.
• Участва в ранно оценяване на цялостното развитие на детето за установяване на потребности от предоставяне на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие. Обследването се отнася до затрудненията както в личностната, така и в поведенческата сфера на децата.
• Предоставя психо-социална рехабилитация на децата включени за работа в група за психологическа подкрепа въз основа на оценката на индивидуалните им потребности под формата на индивидуални и/или групови занятия.
• Извършва интервенции за допълнителна подкрепа за индивидуална и/или групова работа по случаи с деца със СОП, в риск, с хронични заболявания и с изявени дарби в детската градина с цел личностното им развитие и приобщаване в предучилищната среда.
• Осъществява работа по конкретни случаи, групова работа по определен проблем, кризисна интервенция, превенция на психичноздравни проблеми и други форми на подкрепа.
• Предоставя индивидуално консултиране и подпомагане на родителите при затруднения в отглеждането и взаимодействието с детето, при възникнали проблеми, както и превенция на задълбочаване на проблемите с децата. Приоритет е изграждането на връзка на доверие с родителя, като споделената информация е конфиденциална и се ползва само и единствено в работата на психолога.
• Подпомага педагогическия колектив по проблеми на възпитателната работа, на диагностичната и консултативна дейност, на психологическата подготовка на децата за училище. Подпомага педагогическия колектив и екипа от специалисти по теми касаещи семейните динамики и особеностите в средата на отглеждане на детето, независимо дали става въпрос за дете с дефицити в развитието, за поведенчески проблеми или конкретна кризисна ситуация.