Детска градина "Ханс Кристиан Андерсен" получи одобрение по програма Еразъм+, дейност KA 122-SCH. Проектното предложение "Творчески приключения в света на природата, науката и спорта" 2024-1-BG01-KA122-SCH-000206563, Ключова дейност 1, „Образователна мобилност за граждани", сектор "Училищно образование" е одобрено за финансиране.
Всички дейности и мобилности, които са планирани в настоящият проект са директно свързани и насочени към постигането на заложените от нас цели. Така ще се обогати и осъвремени цялостния образователен процес с нови иновативни методи.
ЦЕЛ 1
Да акцентираме вниманието на родителите и обществеността върху здравното и физическо възпитание на децата и да формираме у тях най-ранни навици за здравословен начин на живот.
-Повишаване професионалната квалификация на учителите, с цел професионална реализация и израстване;
-Професионална компетентност на педагозите, отговаряща на образователните изисквания и потребности и европейски компетенции;
-Провеждане на външна квалификация на педагогическия персонал и вътрешноинституционална;
-Мотивиране на педагогическия персонал за непрекъснато усъвършенстване на собствената си дейност ,умения и компетенции;
-Прилагане на иновационни технологии в процеса на обучение и възпитание на децата;
-Използване на възможностите на информационните и комуникационни технологии при квалификацията на педагозите и цялостната дейност.
ЦЕЛ 2
Обследване в природата на различните растения и животни в естесвеното им местообитание, чрез интерактивни методи и средства, комбинирайки практическата екология с визуалните изкуства и творчество.
-Формиране на екологична култура у децата чрез по-близък контакт с природата, обучение на открито;
-Научно и сензорно изследване от децата на живите същества и техните местообитания;
-Чрез прости творчески дейности, децата да разберат и оценят живия свят и взаимовръзката ни с природата;
-Да повишат познанията си за местната флора и фауна;
-Да открием на децата местния природен фолклор и знанията им за миналите традиции в региона;
-Децата да развият лично познание и връзка с природата,с цел опазването и в бъдеще;
-Разгръщане потенциала на всяко дете чрез провокиране на творческото мислене;
-Изграждане на трайни навици за екипна работа сред природата с цел формиране на екологично самосъзнание и нравствено отношение към нея;
-Разпространение на осведомеността за биологичното базнообразие чрез всички видове творчество.
Умът и тялото на децата се нуждаят от движение, за да функционират правилно. Учители имат потребност да научат нови упражнения и игри, които да използват в педагогическите ситуациите, утринна гимнастика, закалителните процедури, важни в дневния режим на всяка група. Това налага тяхната допълнителна квалификация за дейности на открито и закрито. Те ще доразвият физическите си компетенции, как да използват дейностите по физическото възпитание за по-ефективна учебна среда. Децата имат потребност да развият комуникативните си компетентности в разновъзрастови групи, посредством различни видове активности и спортни дейности, както и развитие на качествата ловкост, бързина и ориентация на открито чрез спортни игри. Общуването в тази ранна детска възраст дава възможност на децата да обогатяват своята устна реч, да усвоят значението на думите в най-различни ситуации. Затова е нужно в предучилищната възраст да се създадат условия за приключения сред природата, общуването и спорт на открито. Като комбинираме практическата екология с визуалните изкуства, разказването на истории, музика, театър, туризъм, улесняваме по-доброто и пълно запознаване на децата с екосистемите на нашата планета и биологичното и разнообразие. У децата ще се формират представи за здравословно, изобилно бъдеще на околната среда и нейното запазване. Мултисензорното наблюдение на природата има големи ползи за психичното здраве и е начин да се включат и да се почувстват добре всички деца, които имат някакви дефицити. Това е идеалното място за по-тихите деца, защото сред природата те лесно ще придобият опит от първа ръка. Ще използваме подход за обучения, базиран на място, като децата ще извършват наблюдения, обследване, експеримент, научно-практическа дейност, еко-театър на открито. Ще се съсредоточим най-вече върху насекомите и растенията в тяхното естествено местообитание. Ще прилагаме екологични методи в педагогическите ситуации.
След успешното завършване на мобилностите, постигнатите резултати ще бъдат внедрени в образователния процес на нашата детска градина. Това ще се постигне чрез внимателно планиране, системно наблюдение и анализ на работата на колегите. Участвалите в мобилностите учители, ще планират и организират вътрешни квалификации на останалите колеги, с цел запознаване и обучение по проекта. По време на квалификациите, всички педагози ще се запознаят с преминалите обучения, чрез осъществяване на следните дейности:
-Превод на материалите от курса от английски на български език.
-Подготвяне на презентации за вътрешна квалификация в детската градина.
-Организиране и провеждане на вътрешни обучения, чрез които всички учители да се запознаят с иновативните методи за обследване на природата.
-Организиране и провеждане на среща с родители, които да бъдат запознати с целите и финансирането на проекта и да бъдат включени в дейностите на градината.
-Организиране и провеждане на открити ситуации пред други организации с цел споделяне на добри практики.
-Извършване на наблюдения на децата, за да се проследи ефективността на приложените методи и подходи от обследването в природата на различни растения и животни в естественото им местообитание.
-Провеждане на срещи и дискусии с учителите, по време на които да се сподели опит от прилагането на екологичните методи в педагогическите ситуации.
Така ще се обогати и осъвремени цялостния образователен процес с нови иновативни методи за работа на открито. В ДГ “Ханс Кристиан Андерсен“ ще създадем една по-креативна, модерна среда, в която децата да подобрят способностите си за учене на открито и да изградят по-успешни междуличностни качества и умения.
След обученията учителите ще придобият множество компетенции. Ще повишат увереността си по физическо възпитание и работа в международна среда. Чрез работа в екип и активно участие участниците в курса ще придобият иновативен подход към дейностите по физическо възпитание. Те ще се научат, как да интегрират дейностите по физическо възпитание с предмети от учебната програма като изкуства, активно да обсъждат представените дейности и да генерират нови идеи. Ще разполагат с нови умения как по-успешно да адаптират ресурсите на околната среда, създавайки креативна и мотивираща среда за децата. Ще усвоят знания, как да стимулират интереса на децата към опазването на природата и устойчивото й развитие. Ще придобият умения за запознаване на децата с естественото местообитание на животни и растения, чрез цветни, интерактивни срещи с тях.